Zářivé barvy konce léta v záhonech

Devátý měsíc v roce dostal jméno září a já si myslím, že plným právem. Letní horka jsou sice v nenávratnu, ale příjemné teplé dny pozdního léta lákají k venkovnímu posezení a máme tak jedinečnou příležitost pozorovat nádherně zabarvené květinové záhony. Mezi pozdně kvetoucími trvalkami vyniká především třapatka zářivá (Rudbeckia). Miluje slunce a vyniká nejen jako solitera, ale výborně sekunduje v kombinaci s travami, rozchodníky, klejichou hlíznatou či perovskií. Její blízkou příbuznou je třapatka nachová, nám známá jako Echinacea. Tato známá léčivka patří k nejvíce dekorativním květinám. Vyžaduje rovněž teplé a slunné stanoviště, výborně se kombinuje s travami, perovskií, svíčkovcem, bíle kvetoucími krásenkami či jiřinami. Obě trvalky můžeme na podzim množit dělením.

Další kvetoucí zářijovou stálicí jsou rozchodníky. Tato druhově bohatá a nenáročná tučnolistá trvalka má velké uplatnění v zahradní tvorbě, svým tvarem i zabarvením vynikne v každé zahradě. Nejlépe se jí daří na slunném stanoviště, ale bez problémů zvládá polostín. Listy rozchodníků se pyšní širokou barevnou škálou od zelených odstínů přes vínovou až po hnědou, barva květů je bílá, žlutá, růžová, fialová či červená. Vysoké rozchodníky výborně ladí s travami, třapatkami, aksamitníky či růžemi.

Evergreenem pozdního léta a nastupujícího podzimu jsou pochopitelně chrysantémy, jiřiny a astry. Barevné kombinace těchto trvalek lákají včely a motýly do pozdního podzimu. Životnost jiřin často předčasně ukončí brzký příchod ranních mrazíků, pokud se ovšem babí léto vydaří, můžeme se z jejich květů těšit velmi dlouho. Barevná škála jiřin je totiž neuvěřitelná.

Na závěr nesmíme opomenout okrasné trávy, které právě v tomto období vykvétají. Svým habitem dokonale doplňují květinové záhony a jsou vítanou zahradní ozdobou i v zimních měsících.

 

 

Facebook komentáře:

1 thought on “Zářivé barvy konce léta v záhonech

  1. Listopad je na spadnutí a zahrada pomalu zavírá své brány. Už se tedy zabývám likvidováním náletů, dolováním kořenů a hrabání listí.. a co vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *