Sporýš argentinský si zamilujete

barevná kombinace, která lahodí okuJedna z mých nejoblíbenjších květin je sporýš agentinský ( Verbena bonariensis). Vysoká a četně větvená trvalka, která se skvostně vyjímá mezi travami, v kombinovaných záhonech, ale zaujme i osamocená v okrasných nádobách . Její drobné, fialově zbarvené květy lákají především motýli, ale i ostatní drobný hmyz. Kvete od poloviny léta až do podzimních dní.

Napsala jsem, že se jedná o trvalku, ale s její mrazuvzdorností je to komplikované. Patří spíše do skupiny choulostivých trvalek, kdy vyšší a dlouhodobější mrazy nevydrží, pokud nebyla řádně zazimována.

Pokud si chcete sporýš argentinský vypěstovat sami ze semínek, učiňte tak buď na podzim nebo zjara, kdy je půda již prohřátá. Snazší způsob je zakoupení na jaře již vzrostlé rostlinky nebo oddělení trsu od dříve pěstované.

Sporýš miluje slunce, lehčí půdu. Nezapomínejte ale na pravidelnou zálivku, obzvlášť v parných dnech.

 

Nejhezčí kombinace

Jak jsem se v úvodu zmínila, sporýš argentinský je rostlina vhodná ke kombinování s travami. Jeho větvené lodyhy s drobnými kvítky vytvářejí jakousi nadstavbu v záhonech s nízkými porosty, například jiřinkami. Famózně bude vypadat v kombinaci s bílými krásenkami, růžovými růžemi nebo žlutými třapatkami. Obecně se ale hodí do jakéhokoliv letního záhonu, neboť působí velice vzdušně.

Facebook komentáře:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *