img_4192

S jiřinami rychle do sklepa

Bývaly to kytičky našich babiček, každou venkovskou zahrádku zdobily trsy jiřin různých barev a tvarů. Dnes zažívají jiřiny jakousi renesanci a stávají se součástí nejen vesnických zahrádek. Díky jejich barevné i tvarové pestrosti ( jednoduché, pomponky, pivoňkovité, kaktusovité…) jsou vhodnými rostlinami do kombinovaných záhonů. Na nejednom náměstí či v městském parku se stále častěji objevují v kombinaci se sporýši ( Verbena bonariensis), krásenkami ( Cosmos), mnohokvěty (Kniphofia) nebo travami. Vhodné jsou i do keramických nádob či truhlíků a nebýt jejich choulostivosti vůči teplotám, zpestřovaly by nám naše zahrady a terasy téměř do zimy.

Ovšem ranní listopadové mrazíky nám definitivně oznamují, že skončila sezóna jiřin a měli bychom je urychleně přemístit ze záhonů do sklepních prostor.

A jak správně postupovat při jejich zazimování?

Po namrznutí nadzemní části bychom jiřiny měli vyrýt a seříznout zhruba na 10 cm. Hlízy očistit od zeminy, obrátit seřízlým stonkem dolů a nechat vyschnout. Poté je uložit nejlépe do dřevěné bedýnky buď s pískem, pilinami nebo rašelinou. Zaschlé hlízy umístit do nemrznoucích prostor, ideálně do sklepa. Pokud máte příliš vlhký sklep, je dobré hlízy často kontrolovat nebo je ošetřit před uskladněním fungicidy.

Jiřinky jsou velmi náchylné na mráz, neboť k nám do Evropy doputovaly z dalekého Mexika. Proto nepospíchejte s jejich návratem do záhonu. Jejich čas přichází až koncem dubna. Raší po třech týdnech, takže se spolehlivě vyhnou případným květnovým mrazíkům. Pak už jim nic nebrání v růstu. Tedy pokud dodržíte následující podmínky. Jiřiny sázejte ne příliš hluboko, hlízy pak vzchází pomalu a trpí různými chorobami. Sázejte do dobře prokypřené půdy a prohřáté půdy.  Při výsadbě použijte dobře uleželý kompost. Stanoviště vyberte slunné, chráněné před větrem a nepřemokřené. Dopřejte jim dostatek místa, příliš hustě vysázené hlízy vytvoří vytáhlé a málo kvetoucí trsy. Stačí do jamky umístit 4 až 6 hlíz, u vyšších druhů je dobré instalovat oporu hned při výsadbě.

A pozor! Abyste se mohli těšit z krásných jiřin, nezapomeňte, že si na mladých rostlinkách rádi smlsnou slimáci! Tady doporučuji použít přípravek proti slimákům Ferramol.

Facebook komentáře:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *