Přichází čas ostříhat okrasné trávy

detail květuBřezen nám klepe na dveře a přichází čas správně se postarat o probouzející se zahradu. Počátek jara je období, kdy bereme do rukou zahradnické nůžky a provádíme sestřih a řez mnoha okrasných stromů, keřů a v neposlední řadě okrasných trav. Doufejme, že jsme je před zimou správně zazimovali, to znamená choulostivější druhy přihrnuli hrabankou či slámou, trávy jaksepatří vyvázali, aby voda nepronikla ke kořenům a nedocházelo k jejich vyhnívání. Zkontrolujte, zda vaše zahradnické nůžky a pilky jsou správně ostré, aby jste nenadělali více škody než užitku.

Které trávy stříhat a které nikoli?

Okrasné trávy stálezelené či výběžkaté jako ovsíř, ostřice, metlice, smělek či kostřava na jaře nestříháme, pouze je pročistíme od suchých částí. Ovšem trávy opadavé tzv. zatahující musíme na jaře sestřihnout zhruba 10-15 cm nad zemí. Kdybychom tak neučinili, nové výhonky by měly problém s prorůstáním starých odumřelých částí a trávy by v žádném případě už nebyly ozdobou naší zahrady.

Mezi trávy zatahující patří například tolik oblíbený a rozšířený rod Miscanthus. Tyto trávy jsou velmi dekorativní, bohatě kvetoucí. Miscanthus sinensis Zebrinus, zeleno žlutě pruhovaná tráva, dorůstá výšky kolem 1,8 m, na podzim bohatě kvete, zvláště pokud bylo dostatečně dlouhé teplé léto. Miscanthus sinensis neboli Ozdobnice čínská má zase tmavě zelené velmi úzké listy a zajímavé čárkovité laty. Je ozdobou každého záhonu. Do skupiny zatahujících trav patří i pampová tráva, dochany, kavyly, lesknice rákosovitá apod.

Pokud ještě nemáte na vaší zahradě žádnou okrasnou trávu, na jaře nastává ten správný čas pro její pořízení.  Trávy doslova oživí každou zahradu, vynikají velmi dobře v kombinovaných záhonech s trvalkami, dodávají zahradě jakousi lehkost a vzdušnost.

Facebook komentáře:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *