Předjaří patří zahradním úpravám

Pro majitele zahrad je předjaří obdobím, kdy startují práce na zahradě. Jde převážně o řez stromů a okrasných keřů, řez růží, stříhání trav a odumřelých nadzemních částí trvalek.

Jedním z keřů, který vyžaduje velmi včasný střih je kroucená líska Corylus avellana Contorta. Jedná se o velmi dekorativní keř, který paradoxně vynikne až po opadu listů. Na zajímavě pokroucených větvích, které se pro svůj tvar často používají do květinových vazeb, můžeme od února pozorovat žlutě kvetoucí samčí jehnědy.

Corylus avellana Contorta je vcelku bujně rostoucí keř, který můžete střihem dobře korigovat. Díky tomu ji lze pěstovat i ve velmi malé zahradě, dokonce i v květináči na terase či balkóně. Je velmi nenáročná na pěstování, snese slunce i stín ( červeně zbarvený kultivar vyžaduje slunce), není náročná na typ půdy, pozor však na dlouhodobé zamokření. Nejlépe vynikne jako solitér.

Prořezu se nemusíte vůbec obávat, stačí odstranit staré odumřelé větve, zplanělé výhonky a zkrátit větve do požadovaného tvaru.

Nejen zdobí, ale i chutná

Radost z lísky budete mít nejen v době květu, ale i koncem léta, kdy budete sklízet lískové oříšky.

Dalším okrasným keřem, který můžete v tomto období tvarovat řezem je rúj vlasatá Cotinus coggygria. Jedná se o velice dekorativní keř, především červenolistá forma Cotinus coggygria ‚Royal Purple‘ je velmi často vysazována v kontrastu se stálezelými keři či jehličnany. Rúj není náročná na stanoviště, vyhovuje jí jak slunce ( u červenolistých forem) tak polostín,  půdu má ráda propustnou s dostatkem vápníku. Bez řezu Vám vyroste v 3 m vysoký keř, řezem lze dobře limitovat její tvar. Velmi dobře obrůstá, dočkáte se bohatého olistění. Vhodná je proto i do malých zahrad. Pokud řez neprovádíte příliš radikálně ( zastřihnete pouze jednoleté pruty), dočkáte se bohatě kvetoucího keře.

Se střihem neváhejte ani u svídy bílé Cornus alba, pro kterou jsou charakteristické červeně zbarvené prutovité větve. Vynikají po opadu listu a zdobí zahradu po celou zimu. Velmi populární je například Cornus alba ‚Sibirica Variegata‘ s panašovanými listy. Svída bílá není náročná na půdní typ, ovšem nesnáší sucho. Vyhovuje jí jak slunce, tak i polostín. Velice dobře se množí, často se stává, že převislé postranní větve samy zakoření.

Svídu lze každoročně zmladit řezem těsně nad zemí, nové větve budou pak opět zářivě červené. Pokud se nechcete připravit o kvetoucí keř s drobnými bílými kvítky, provádějte radikální řez pouze po několika letech. Během této doby vystříhejte suché větve a keř lehce zkraťte a prosvětlete.

 

Facebook komentáře:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *