Levandule voní, léčí i chutná

levandulová pole na HvaruNeznám snad nikoho, kdo by nemiloval levanduli. Tato vytrvalá a nadmíru aromatická bylinka u nás takřka zdomácněla. Jejím domovem je oblast Středomoří, Kanárských ostrovů a sledovat ji můžeme přes jihovýchodní Afriku až po Indii. Však ji má většina z nás spojenou hlavně s pobytem u moře. Její všudypřítomná krása a vůně nám zpříjemňují letní dovolené.

Rod Lavandula zastupuje zhruba na 25 druhů této stálezelené trvalky. V našich zeměpisných šířkách bychom se měli zaměřit na pěstování odolnějších druhů, především levandule lékařské jako Lavandula angustifolia Hidcote, Twickel Purple, Loddon Pink.

Pokud budete volit pro výsadbu choulostivější druhy jako Lavandula dentata či Lavandula stoechas ( ta by ještě vysazena poblíž teplé jižní zdi mohla přezimovat), raději je na zimu přemístěte do zimní zahrady či na verandu. Ideálně je pěstujte v přenosných nádobách, tím si ušetříte přesazování ze záhonu.

Právě období jara je časem sestřihu levandulí, pokud jste tak již neučinili na podzim. Zásadou je nestříhat do starého dřeva, keříky by již neobrostly novými výhony. Levandule miluje slunná stanoviště, propustnou a bohatou půdu. Nesnáší mokro, chlad a těžké půdy, výborně prospívá pěstovaná v nádobách. V záhonech vyniká při kombinaci s  bylinkami ( mátou, rozmarýnem, oregánem, tymiánem…), nižšími travami, buxusy a růžemi.  Lze ji využít jako obrubu záhonu ve formě nízkého živého plotu. Pokud chcete levanduli usušit, stříhejte květy na začátku kvetení, ideálně je svažte do svazečků a pověste na dobře větratelné a suché místo.

Proč je pěstování levandule tak rozšířené? Její použití je mnohostranné. Levandulová silice je vhodná na popáleniny, řezné rány, po štípnutí hmyzem. Využívá se při výrobě koupelových solí, mýdel, olejů. Odpuzuje hmyz ( sáčky s květy levandule vkládáme do skříní proti molům, aromalampy s levandulovou náplní zase odhánějí komáry a mouchy). Dokonce lze květy levandule použít i při vaření, čaj z levandule vás zklidní a vy se dobře vyspíte.

Facebook komentáře:

3 thoughts on “Levandule voní, léčí i chutná

  1. Od návštěvy jižní Francie jsou levandule moje nejoblíbenější. Mám je doma, jako tapetu na počítači a tohle je prostě nádhera :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *