Krása pivoněk vás oslní

růžová bylinná pivoňka je obsypána květyJednou z našich nejznámějších trvalek je pravděpodobně pivoňka. Není snad jediné vesnické zahrady, kde by tento bohatě kvetoucí skvost neměl své místo. Jedná se hlavně o bylinné pivoňky, které jsou většinou pozůstatkem výsadby našich babiček. Jsou tu ale i pivoňky dřevité, které se hojně vyskytují nejen v zahradách, ale i v parcích  a na ostatních veřejných prostranstvích.Pivoňky vás upoutají svým habitem. Dřevité pivoňky dorůstají i 150 cm, bylinné jsou nižší kolem půl až tři čtvrtě metru. Kvetou na přelomu dubna a května, květy mají v průměru 15 až 20 cm a vybrat si můžete z široké barevné škály ( bílé, růžové, žluté, červené, oranžové, vínové..) Trojčetné listy jsou hluboce vykrojené, na podzim se jejich zelená mění na zlatavou. Keře pivoněk můžete vysazovat hromadně, ale uplatní se velmi dobře i jako solitér.

Původem pochází pivoňka z Číny, odtud se asi před 200 lety rozšířila do celého světa. Dřevité pivoňky, které jsou dnes u nás běžně k dostání, jsou roubované na bylinné podnoži.

Pěstování a péče o ně jsou velice snadné, pivoňky jsou nenáročné mrazuvzdorné trvalky, a pokud dodržíte několik málo následujících doporučení, budete se z nich těšit po dlouhá léta. A po vás i vaše děti a možná i vnoučata, neboť jsou to dlouhověké zahradní krásky. Proto si zapamatujte, že pivoňky milují slunce, ale snesou i lehký polostín. Mají rády propustnou půdu, vzdušné stanoviště. Co nesnáší je průvan a zamokřená půda. Rády uvítají přihnojení kompostem.

Bylinné pivoňky nesázejte hluboko, málo by kvetly nebo vůbec. Sázejte je kolmo. Během vegetace je dobré keře vyvázat k opoře, velké květy ( především po dešti) ohýbají stonky často až k zemi. Na podzim rostliny seřízněte u země, na jaře opět obrůstají. Pokud chcete rostlinu rozsadit či přemístit na jiné stanoviště, nejvhodnější je přelom srpna a září. Nedělejte to však často, pivoňkám to příliš nesvědčí.

Naopak dřevité pivoňky je nutno vsadit hlouběji, minimálně 10 až 15 cm pod úroveň roubu a na šikmo. Jedině tak správně v místě roubu zakoření. Dřevité pivoňky řez nevyžadují, pokud chcete podpořit větvení, koncem ledna je zhruba o třetinu seřízněte, ovšem tím se připravíte o nádherné květy, neboť květní pupeny se na rostlinách zakládají již na podzim. Vysazujte raději na podzim ( zhruba od konce srpna do počátku listopadu). Přestože jsou dřevité pivoňky plně mrazuvzdorné, je dobré nově zasazené rostliny alespoň v prvních letech zakrýt chvojím či listovkou.

 

Facebook komentáře:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *