Chrysantéma stokrát jinak

Podzim v zahradě neznamená jen spadané listí a odkvétající letničky, správně navržená zahrada by měla činit radost po celý rok a podzimní záhony by neměly být výjimkou. Stálicí podzimní výsadby je rodově velmi bohatá chrysantéma. Je-li dlouhý a teplý podzim, můžeme se těšit na záplavu květů nejrůznějších barev.

Do záhonů volte mrazuvzdorné kultivary, ušetříte si práci s jejich zazimováním mimo záhon. Většinou se jedná o rostliny vyššího vzrůstu. Pro jejich výsadbu volte chráněné slunné stanoviště, úrodnou, dobře propustnou půdu, kterou budete udržovat vlhkou. Pokud chcete podpořit kvetení u starších rostlin, můžete je během vegetace zaštipovat. Bohatým květenstvím se vám odmění i při pravidelném hnojení na list. Starší rostliny dělte trsy, raději zjara než na podzim. Obecně je lepší rostliny po odkvětu nezastřihovat na podzim, ale až na jaře. Ve vyšších polohách je vhodné zimní zakrytí chvojím.

Chrysantémy jsou citlivé na mšice a háďátka, v obou případech se vyplatí vysadit v jejich sousedství afrikány.

Několik tipů pro vaše záhony:

Ze žlutě kvetoucích patří k mým nejoblíbenějším Crysanthemum Mary Stoker, Chrysanthemum Capa či drobnokvětá Golden Chalice, růžově kvetoucí Chrysanthemum Madeleine a Chrysanthemum Talbot Jo, smetanově zabarvená Chrysanthemum Penine Oriel.

Chrysantéma je výbornou dekorativní květinou a lze ji pěstovat nejen v záhonech. Často ji vysazujeme do nádob a kombinujeme s dalšími rostlinami, jako jsou vřesy a vřesovce, okrasné zelí, hebe, konifery, drátovec, libavka apod. Pokud si zakoupíte hrnkovou chrysantému k tomuto účelu, vždy se zajímejte o její mrazuvzdornost a způsob, jak ji uchovat pro příští rok.

Facebook komentáře:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *