Komule přiláká motýly na vaši zahradu

barevná škála komulí je širokáV posledním letech získal velkou popularitu na tuzemských zahradách tzv. motýlí keř neboli komule Davidova (Buddleia davidii).  Je nenáročný na pěstování, nevyžaduje hnojení, stačí mu slunné stanoviště. Rychle roste, bohatě kvete a na své velké hroznovité květy láká nespočet motýlů. Výborně se hodí do smíšených záhonů, vyniká ovšem i jako solitéra.

Původem pochází z Číny, ale velice rychle se rozšířil. V některých zemích je označován dokonce za invazivní rostlinu. To jsem si uvědomila při své cestě vlakem z Lutonu do Londýna, kdy byla takřka celá trať lemována nakvetlými rozložitými keři komule, asi tak jako u nás pelyňkem.

Většina u nás pěstovaných komulí Davidových jsou opadavé keře kvetoucí od poloviny léta do podzimu na letošním dřevě. Proto je na jaře ( v období, kdy se nalévají očka) můžeme seříznout ve výšce cca 30 cm nad zemí. Během vegetačního období keř obroste novými kvetoucími výhony.

Barevná škála je široká – od bílé (B.davidii White profusion), přes žlutou (B.davidii x B.globosa), světle fialovou (B.davidii Empire blue), nachovou (B.davidii Harlequin) až po tmavě nachovomodrou (B.davidii Black night).

Některé komule ovšem kvetou na loňském dřevě a pokud bychom je na jaře seřízli u země, nepokvetou. Tvarujeme je tedy po odkvětu. Patří sem např. Buddleja alternifolia, výborná solitera, kvete světle fialově na loňských výhonech.

Facebook komentáře:

2 thoughts on “Komule přiláká motýly na vaši zahradu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *