Cibulnaté a hlíznaté rostliny kvetou v zahradě od jara do podzimu

Pro všechny natěšené příznivce zahradničení a milovníky zeleně nastává období plánování, jaké rostlinky zakoupit pro blížící se sezónu. Řada cibulovin, které symbolizují nástup jara, tiše odpočívá pod sněhovou peřinou, pro ty méně mrazuodolné se vydáváme do specializovaných prodejen. Kdo z vás si neumí představit svoji zahradu bez jiřin, dosen, montbrécií či mečíků, měl by se pro ně pomalu vypravit do obchodu.

Pěstování cibulovin  a hlíznatých rostlin ( záleží zda je zásobním orgánem hlíza nebo cibule) je poměrně velmi jednoduché. Jsou to nenáročné rostliny, kterým se nejlépe daří na slunci, výjimku tvoří hajní rostlinky jako čemeřice, škornice, sněženky, bledule, bramboříky, těm vyhovuje lehký stín pod stromy či keři.

Cibuloviny vysazujeme buď do záhonu nebo i volně do trávníku (vhodné jsou sněženky, krokusy, ladoňky nebo bledule). Vždy dbáme na správnou hloubku výsadby a vzdálenost jednotlivých cibulí. Většině cibulovin nevyhovují těžké zamokřené půdy, hlízy v nich často vyhnívají. Proto je potřeba tento typ půd upravit příměsí kompostu, písku nebo i drobného štěrku.

Kdy sklízet

Cibuloviny vysazované na podzim a kvetoucí na jaře, po odkvětu vyjmeme z půdy, uložíme a opět vysazujeme na podzim. Po odkvětu ale nespěcháme se seříznutím nadzemní části, rostlina by si nestačila uložit dostatek zásobních látek do podzemní cibule. Počkáme až rostlina na povrchu seschne, pak je čas vyjmout ji z půdy a uložit na suchém chladném místě.

Cibulnaté a hlíznaté rostliny kvetoucí v létě sklízíme na podzim, uskladníme rovněž na suchém chladném místě a opět vysazujeme na jaře.

Facebook komentáře:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *